Rozvoj komunikačních schopností Logopedie

10.05.2020


8.4.

Hlásky K a G se tvoří většinou bez potíží, některým dětem, ale musíme pomoci.Správné vyslovení hlásky L je důležité pro nácvik R. L rozhýbává jazýček.


Úvod do rozvoje komunikačních schopností

Výslovnost českých hlásek je pro mnoho dětí oříšek, ostatně i mnoho dospělých bojuje se správnou výslovností r, ř nebo s. Tady je pár tipů, jak dítě naučit vyslovovat obtížné hlásky ještě než nastoupí do školy. Přechod do školy je pro děti náročný, často úplně změní režim. Pro některé děti to může být stresující. Pokud se jim navíc jiné děti posmívají za špatnou výslovnost, nebudou se do školy jistě těšit.

První krok je správné odposlouchání hlásek. Na děti nešišlejte, ani jim nepouštějte pohádky, kde se šišlá nebo nemluví. Poslech je základní nástroj pro naučení se rodného jazyka. Snažte se, aby měly kde odposlouchat správnou výslovnost. Ostatně i moderní pohádky od Disneyho jsou kvalitně nadabované. O pravidlech, že nešišláme, poučte i babičky a tetičky.

Mnoho dětí zvládne takto jazyk postupně samo. Jiným je potřeba trochu pomoci.

Trénovat výslovnost nemusíte v cizím prostředí. Pro malé děti je totiž známé prostředí zásadní. Je důležité, aby se cítilo v bezpeční a mohlo se lépe soustředit na učení.

Jaké hlásky by dítě mělo zvládat?

  • Do 3 let by dítě mělo správně vyslovovat hlásky n, m, p, h, t, k
  • Do 4 let by mělo zvládnout f, v, g, b, j, d
  • Do 7 let by mělo zvládnout i nejtěžší hlásky, tedy l, r, ř asykavky s, z, c, š, ž, č

Věk je jen orientační, každé dítě se učí jinak. Děti se totiž musí nejprve naučit ovládat celou pusu a jazyk, aby mohly správně hlásky vyslovit. K tomu slouží nejrůznější typy cvičení včetně posilování jazyka. Opakovat dokola jen říkanku nepomůže.

K tomu nám pomůžou artikulační a dechová cvičení.

Pro děti je velmi důležitá hra. Každé cvičení i to logopedické by mělo vycházet ze hry. Můžou k tomu pomoci maňásci, loutky nebo i plyšák. Náměty na hry, také přikládám.

Cvičení by mělo být každodenní a trvat přibližně 10-15 min.

Tipy, jak učit děti vyslovovat:

  1. Cvičte často, ale kratší čas. Děti se nevydrží dlouho soustředit, desetiminutové cvičení bohatě stačí.
  2. Cvičte v kontextu podle momentální situace.
  3. Oceňte konkrétní pokroky, dítě pochvalte.
  4. Cvičte před zrcadlem, pro lepší kontrolu polohy úst a jazyka.
  5. Při cvičení vyslovujte pomalu a rytmicky.
  6. Pokud dítě začne hlásku výrazně kazit, přestaňte.
  7. Vždy začněte dechovým a artikulačním cvičením.
  8. Nespěchejte, pokud dítě správně nevysloví např. hlásku D, zpravidla se nenaučí L; pokud se nenaučí L, zpravidla se nenaučí R.