Přírodověda a Vlastivěda

23.06.2020

Dobrý den děti.

Dnes dostáváte poslední úkol. Zopakujeme si osobní bezpečí.Hlavně dávat pozor na silnici, dodržovat dopravní předpisy, nechodit nikam s cizími lidmi a nic od nich nebrat. Umět ošetřit odřeninu a lehká poranění a umět přivolat pomoc.Tím jsme ukončili školní rok a čekají nás prázdniny. 

Přeji klidné a ničím nerušené prázdniny.

Michal Čuma

Dobrý den děti.

Zadávám poslední úkol z VL.

Zopakujeme si dějiny českých zemí od pravěku po vládu Habsburků. Připomenout si jenom nejdůležitější události.Mějte se moc pěkně a přeji krásné prázdniny.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

Už se blíží konec zvláštního školního roku.Po probrání učiva nás čeká opakování o lidském těle. Zopakujeme si zdravou výživu, pitný režim, otužování a osobní hygienu. Dále hlavní části lidského těla, vnitřní orgány a jejich význam, kostru.

Přeji pěkný den.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

Po české historii si zopakujeme mapu.Co znamenají různé barvy a symboly na mapě? Světové strany, kraje, krajská města.Co si pamatujete o jednotlivých krajích?

Mějte se pěkně, přeji hezký den.

Michal Čuma

https://skolakov.eu/vlastiveda/4-trida/nase-vlast-ceska-republika/prirazovani-krajskych-mest/prirazovani.html



Dobrý den děti.

Poslední téma z osobního bezpečí je ošetření odřeniny a drobného poranění. Už jsme se o tom bavili, když jsme si vykládali o lidském těle. Tak si to jenom zopakujte, jak byste postupovali a už nás čeká jenom opakování učiva druhého pololetí.

Mějte se a přeji krásný den.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

Čeká nás letos poslední rod a to jsou Habsburkové, kteří vládli téměř 400 let až do vzniku Československé republiky v roce 1918.

Na straně 41 máme první Habsburky na českém trůně. 1526 byl zvolen Ferdinand I. Habsburský. Rudolf II. jako jediný Habsburk sídlil v Praze. Vzpomeňte si na filmy Císařův pekař a Pekařův císař s Janem Werichem. Na straně 43 máme nový umělecký sloh - renesanci. Skončíme typickými znaky renesančního slohu. Na straně 44 a 45 si projděte otázky.Už budeme jenom opakovat. 

Přeji pěkný a klidný víkend.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

Dnes nás čeká přivolání pomoci na základě bezplatných telefonních čísel pomoci. Posledně jste si měli tato čísla zopakovat. Promyslete si, jak byste postupovali v případě, že budete sami svědky dopravní nehody, požáru, nějakého zranění. Doufejme, že k tomu nedojde, ale může se to stát. Přivolání pomoci je velmi důležité a může někomu nebo i tobě zachránit život.Přeji klidný a hezký den.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

Chválím vás za svědomitou práci.

Dnes se dozvíte, co se dělo v české zemi po husitských válkách. Máte to na straně 38 a 39. Víme, že po smrti krále Zikmunda 1437, vymřeli Lucemburkové po meči. Jeho nástupcem se stal Albrecht Habsburský, který zemřel za dva roky. Jeho syn Ladislav se narodil po jeho smrti, proto získal přezdívku Pohrobek. V nezletilosti ho zastupuje Jiří z Poděbrad, který se stal v roce 1458 králem. Po jeho smrti 1471 se vlády ujímají Jagellonci. Ladislav Jagellonský, Ludvík Jagellonský. Po smrti Ludvíka 1526 vymírá rod Jagellonců a vlády se ujímá nejmocnější rod Habsburků.Projděte si otázky na straně 39 a 40.

Mějte se pěkně. 

Přeji ničím nerušený víkend.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

Ještě si připomeneme, která vozidla mají přednost. Jsou to hasiči, záchranka a policie. Pokud mají zapnutý majáček a houkají /jedou k případu/, mohou jet i na červenou a ostatní vozidla musejí zajet ke kraji vozovky, popřípadě zastavit a umožnit volný průjezd. Také si zopakujte jaké dopravní prostředky používají tyto zvláštní bezpečnostní složky a jaká mají telefonní čísla. Tím bychom měli osobní bezpečí v silničním provozu probrané.Na silnici dávejte dobrý pozor, mějte se pěkně a přeji hezký a klidný den.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

Pokračujeme v husitských válkách. Řekli jsme si, že v čele husitského vojska stál Jan Žižka z Trocnova. Nikdy nepoznal porážku, všechny bitvy vyhrál. Zemřel v roce 1424 a jeho nástupcem se stal Prokop Holý. Husité se rozdělili na dvě skupiny. Bojechtiví s Prokopem Holým a umírnění, kteří nechtěli dále bojovat a chtěli si užívat ukořistěného majetku. /Spanilé jízdy - šíření myšlenky husitství za hranicemi, získávání kořisti./. Obě skupiny se střetly roku 1434 v bitvě u Lipan, která znamenala konec husitského hnutí.Můžete si projít otázky na straně 36 a opakování na straně 37.

Přeji krásný a klidný víkend.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

Už umíme poznat některé dopravní značky, víme kde a jak přecházet silnici, umíme se řídit podle světelné signalizace. Nejsložitější situace bývají na křižovatkách. V první řadě se řídíme podle policisty, potom podle semaforu a nakonec podle dopravních značek. Pokud tam nejsou ani dopravní značky, tak platí pravidlo pravé ruky. Koho máme po pravé straně, má přednost. Ale naštěstí tady ve Vejprtech a okolí žádné velké a složité křižovatky nejsou. Na webu školákov v PRV 3 je test ze silničního provozu. Kdo chce, může si ho zkusit.

Přeji krásný den.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

 Dnes se dozvíte o husitských válkách. Za vlády Václava IV. nastaly v českých zemích zlé časy. /Mor, tlupy zlodějů a loupeživých rytířů/. Církev nesmírně zbohatla, žila v přepychu, prodávala odpustky. Nejvýznamnější osobou v boji za nápravu církve byl mistr Jan Hus. Máme to na straně 34 a 35. 6. července 1415 byl Jan Hus v Kostnici upálen a tento den je státním svátkem ČR. Lidé, kteří se hlásili k učení Jana Husa, si říkali husité a měli ve znaku kalich. Václav IV. umírá v roce 1419 a začínají husitské války. V jižních Čechách vybudovali husité město Tábor. Roku 1420 byla bitva u Sudoměře první vítěznou bitvou. V čele husitského vojska stál Jan Žižka. Ale o tom až příště.Udělat si do sešitu zápis a můžete si namalovat i některé husitské zbraně. Jsou pěkné filmy Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem. Pokud budete mít možnost, tak se na ně podívejte.

Přeji hezký víkend.

Michal Čuma

Dobrý den děti.

Většinou jste dopravní značky zvládli dobře. Dalším ze základních pravidel silničního provozu je chození po chodníku a po silnici, přecházení vozovky. Abyste byli bezpečni, musíte si uvědomit, po které straně chodíme po chodníku a po silnici. Proč? 

Důležité je také, kde můžeme a kde nemůžeme přecházet silnici. Nemůžeme v zatáčce, v kopci, mezi auty,.... To znamená, že můžeme přecházet pouze na přechodu pro chodce a na přehledných místech. Zopakovat si semafory pro chodce a pro auta. Můžete si je nakreslit. Co jednotlivé barvy znamenají? Stále si budeme všímat dopravních značek a zařazovat si dopravní prostředky.

Přeji úspěšnou práci a hezký den.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

Pracujete pěkně a snažíte se. Jen tak dál.Dnes se dozvíte o životě ve středověku. Je to na straně 30 a 31. Dozvíte se, jak žila šlechta a církev, jaký byl život ve středověké vesnici a ve městě. Po románském slohu následuje sloh gotický. Kdo bude chtít, může se pokusit udělat některé úkoly ze žlutého rámečku na straně 32. Projděte si opakování na straně 33. Nezapomeňte si udělat zápis do sešitu o životě ve středověku.Přeji krásný a ničím nerušený prodloužený víkend.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

Minulý týden jste chodili po obci a sledovali jste dopravní značky.

Utvoříte si skupiny značek podle tvaru: trojúhelník, čtverec, obdélník, kruh. Jaký ještě tvar? Zapište si, kolik jste jich z každé skupiny našli.Dále pokračujeme v dopravních prostředcích. Hledat, vystřihovat, kreslit.

Přeji klidný den.Michal Čuma

Dobrý den děti.

Poznali jste, že Karel IV. toho udělal a nechal postavit hodně a že je po právu nazýván Otcem vlasti.Po smrti Karla IV. nastoupil na český trůn jeho syn Václav IV. Nástupcem Václava IV. se stal jeho bratr Zikmund. Rod Lucemburků vymřel roku 1437 po meči. Máte to na straně 28.Projděte si opakování na straně 29.Přeji hezký prodloužený víkend.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

Někteří máte ty složky skvělé. 

Pokračujte v zakládání dopravních prostředků do složek.

Abychom byli v silničním provozu bezpeční, musíme dodržovat pravidla silničního provozu. Jedním z pravidel jsou dopravní značky. Projdete se po Vejprtech nebo obci, ve které bydlíte a budete sledovat dopravní značky. Budete si všímat tvaru a barev. Doma si je můžete nakreslit a zjistíte si, co dopravní značka znamená.

Přeji úspěšný den.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

Dnes se dozvíme o rozkvětu země za vlády Karla IV. Je to na straně 26 a 27. 

Do sešitu si vypište vše, co Karel IV. udělal a nechal postavit.Odpovězte si na otázky v červeném orámování.Přeji úspěšnou práci a krásný víkend.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

Jste moc šikovní, zvládáte to dobře, proto můžeme probírat nové téma Osobní bezpečí.Začneme dopravou, bezpečné chování v silničním provozu. Z minulých let víte, že doprava může být silniční, železniční, lodní a letecká. Založíte si 4 složky na každý druh dopravy a do nich si budete vkládat obrázky dopravních prostředků. Můžete si je vystřihovat z různých časopisů nebo si je můžete i kreslit. To už záleží na vás. Je to dlouhodobý úkol.

Přeji zajímavou práci a hezký den

Michal Čuma

Dobrý den děti.

Po velikonočních svátcích se dáme opět do práce. Jste moc šikovní. Vždy mi napište kratičkou zprávu, že jste úkol splnili.Dnes se dozvíme, co bylo po Přemyslovcích. Přečteme si, jaký byl český stát za vlády Lucemburků.Na straně 25 se dozvíme o Janu Lucemburském a Karlu IV. Jan Lucemburský padl v bitvě u Kresčaku. Na trůn nastoupil jeho syn Karel IV. Stal se římským císařem a po smrti otce byl v roce 1347 korunován českým králem. To pro dnešek stačí.

Přeji klidný a ničím nerušený víkend.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

Vítám vás opět po velikonočních svátcích. Po úspěšném opakování nás čeká poslední velké téma.Do sešitu přírodovědy si napište nadpis Osobní bezpečí. Pod to si napište:Bezpečné chování v rizikovém prostředí, bezpečné chování v silničním provozu v roli chodce a cyklisty, krizové situace /šikana, sexuální zneužívání/, brutalita a jiné formy násilí v médiích, služby odborné pomoci. Mimořádné události způsobené přírodními živly a krizové situace.Postupně to budeme probírat.Přeji nádherný a klidný den.

Michal Čuma


Dobrý den děti.

Chválím vás za svědomitou práci. V televizi jsou občas pěkné pořady, které se týkají naší vlastivědy a přírodovědy. Tak se dívejte.Dnes pokračujeme vládou českých králů. Skončili jsme Přemyslem Otakarem II. Na straně 22 se dozvíte o Václavu II. Byl zavražděn a Přemyslovci vymřeli po meči. Na straně 23 si zodpovědět otázky v červeném orámování. Velké opakování je na straně 24. Tak si to projděte, psát nemusíte.Přeji hezký den a šťastné a veselé velikonoční svátky.

Michal Čuma


Dobrý den děti.Jste šikovní a pěkně se snažíte.Dnes si zopakujeme všechno o člověku. Zodpovědět si, co si pamatujete o denním, pitném a pohybovém režimu, o zdravé stravě, o nemoci a drobných úrazech, o první pomoci a osobní hygieně. Dále si zopakovat životní potřeby a projevy člověka, základní stavbu a funkci lidského těla, pohlavní rozdíly mezi mužem a ženou, základy lidské reprodukce a vývoj jedince.Přeji mnoho úspěchů a krásný víkend.

Michal Čuma

Dobrý den děti. Jste moc šikovní, učivo časově zvládáme dobře, takže v úterý vám budu dávat úkoly do VL a v pátek do PŘV, vždy na týden.

Probrali jsme vládu prvních Přemyslovců. Dnes si řekneme o vzniku českého království. Na straně 21 si přečteme o rozvoji českého státu, o Přemyslu Otakarovi I., o Václavu I., o Anežce České a na straně 22 o Přemyslu Otakarovi II. Uděláme si stručný zápis do sešitu, píšeme jen to důležité.

Pošlete kratičkou zprávu, že máte úkoly hotové. Pěkně pracujte a mějte se dobře.

Michal Čuma

Dobrý den děti. Musím vás pochválit, jak pěkně pracujete a plníte úkoly.

Budeme pokračovat ve sledování pořadu Byl jednou jeden život a tím toto téma o lidském těle skončíme. Příští týden si všechno zopakujeme.

Přeji pěkný a klidný víkend.

Michal Čuma

Dobrý den děti. Doufám, že se vám ti vládcové nemotají dohromady. Možná bude dobré, když si je vypíšete na zvláštní papír, který si vložíte do sešitu a další panovníky si tam budete připisovat.

Dnes si přečteme na straně 18 o životě za vlády prvních Přemyslovců. O životě prostých lidí, kde byla sídla vzdělanosti, něco o románském slohu a o Kosmovi, prvním českém kronikáři. Udělat si stručný zápis, aby vám to dávalo smysl a podívat se na otázky na straně 20.

Užívejte si sobotu a neděli, mějte se pěkně a ať se vám daří.

Michal Čuma


Dobrý den děti.Dnes si ve VL probereme Velkomoravskou říši. Na straně 13 si přečteme počátky Velkomoravské říše, působení Konstantina a Metoděje a konec slovanské bohoslužby. Na straně 14 rozvoj řemesel a zánik Velkomoravské říše. Zase si stručně uděláme zápis do sešitu. Ústně si odpovíme na otázky na straně 15.Mějte se pěkně, ozvu se v pátek. Jste moc šikovní.


Dobrý den děti. Dnes si ve VL probereme příchod Slovanů. Už víme, že keltské kmeny v 1. stol. n. l. vytlačili Germáni. Ty kolem roku 500 n. l. vytlačili Slované. Přečteme si stranu 9. Slovany napadali v 7. století Avaři. Kupec Sámo Avary porazil a stal se vládcem slovanských kmenů. přečteme si stranu 10. Do sešitu si uděláme stručný zápis. Stranu 11 si jen přečteme, protože to znáte z ČJ.V PŘV si na internetu na YouTube najdeme Byl jednou jeden život a vyberte si ,co vás zajímá nebo co jsme ještě neviděli.Od příštího týdne budeme mít VL místo PŘV, abychom učivo zvládli. Ve škole budu do 9 hodin. Odepište mně, že jste úkol zvládli. Přeji pěkný a klidný víkend. Ozvu se v úterý.


Dobrý den rodiče a děti.Úkoly vám budu posílat e-mailem. Každý den jsem ve škole od 8 hodin do půl 12. Když něčemu nebudete rozumět, můžete se stavit ve škole.Do přírodovědy si zopakovat části lidského těla, ukazovat si na sobě.Do vlastivědy si přečíst a udělat výpisky do sešitu ze strany 5-8. Dobu kamennou jsme už dělali, pokračovat dobu bronzovou a železnou a Kelty. Stačí vypisovat tučně vytištěná slova.Zodpovědět si na otázky v červeném orámování.Další úkol zadám v úterý. Přeji pěkný a ničím nerušený víkend.